kuchnia tatarska

Tatarskie Dania Narodowe

za fragmentami - Адиатулин Фарит-хаджи - НАСТОЯЩАЯ ТАТАРСКАЯ КУХНЯ

W tym rozdziale pomówimy o narodowych daniach tatarskich, przepisach i sposobie przygotowania. Jakkolwiek przedstawione przykłady mogą nieznacznie się różnić od znanych już Wam potraw, a to ze względu na miejsce zamieszkania. W tym projekcie udział wzięli Tatarzy zamieszkujący tereny rejonu Nizhny Novgorod.

Jak wiadomo, potrawy stanowią jednym z najlepiej zachowanych elementów historii i kultury narodu, wyjątkowo jasno wyznaczając tradycję.

Tatarzy (Bułgarzy) od zawsze żyli w harmonii z przyrodą, dlatego większość nazw dla potraw było związanych ze zwierzętami, lub częściami ich ciał.
na przykład

чыпчык - wróbel — puszysta bułeczka,

сыйырчак - szpak — półotwarty pierożek;

карга теле - język wrony — faworki w kształcie romba;

сыйыр теле - język krowy - pączki z nadzieniem;

мэгез - rogi - zgięty pierożek;

тай боты - udziec źrebięcia - podłużne chlebki

Różnego rodzaju otwarte bułeczki i wypieki często nazywano wedle podobieństwa do kopyt bydła domowego, na przykład:

ат тыйагы - kopyto konia,

кэзэ тыйагы - kopyto kozy,

сыйыр тыйагы - koyto krowy

дэме тыйагы - kopyto wielbłąda

Jak zawsze, w przygotowaniu , ważne jest aby człowiek odnosił się do wykonywanego dzieła z miłością i oddaniem. Dobra gospodyni potrafi w nieskończoność ulepszać dowolny przepis, niezależnie od tego jak dobry był przepis. Składniki, z których wykonujemy potrawę, również będą miały decydujący wpływ na efekt końcowy. Tej samej nazwy mąka, czy jajka mogą mieć lepszą lub gorszą jakość, a to w znaczący sposób potrafi wpłynąć na smak gotowego dania.

Pomimo czynników, an które nie możemy mieć wpływu, tatarskie gotowanie, powinno odbywać się wedle określonych reguł, których celem jest ciągła zmiana smaku:

1. główną mąkę mieszać z mąką innego rodzaju, na przykład, do szklanki mąki pszennej, dodać 2 - 3 łyżki stołowe mąki żytniej, ryżowej lub gryczanej. za każdym razem wyjdzie nam ciasto innego smaku.

2. zmieniać ciecz w ciastach, mleko można zastąpić śmietaną, masłem, jogurtem itp.

Żadna z tych zmian nie zepsuje efektu końcowego, natomiast w znaczący sposób odmieni smak potrawy, którą tak lubicie.

Przytoczę Wam jeden historyczny przykład, jak ważne jest, żeby być dobrym kucharzem. Kiedy Napoleon był jeszcze zwyczajnym kapralem, to na dowolnym biwaku, w dowolnej wsi, gdzie przebywali żołnierze, najczęściej podawano kurę. W ciągu kilku lat służby, jedząc prawie wyłącznie kurze mięso, Napoleon w końcu nabawił się do niego wstrętu porównywalnego z otruciem.  Gdy w końcu został imperatorem, to całkowicie zakazał swoim kucharzom przygotowywania kury. za nieposłuszeństwo groziła gilotyna, nie trudno się więc domyślić, że kucharze unikali kurzego mięsa jak ognia. 

W tym samym czasie, nadwornym kurzarzem Napoleona został Lagoupier, artysta i wirtuoz kuchenny, nieprzyzwyczajony, by ktokolwiek zabraniał mu czegokolwiek w kuchni. W milczeniu wysłuchał zakazu gotowania kur, poczym następnego dnia podał mu.. kurę, przy tym zupełnie nie zamaskowaną. Napoleon wpadł w furię. Wezwany natychmiast  Lagoupier, z zimną krwią oświadczył, że jest gotowy pójść na ścięcie, jednakże uprzednio prosi Napoleona, by ten spróbował chociaż kawałeczek. Kucharz był gotów rozstać się z głową, gdyby cesarzowi nie sposobał się smak potrawy.

Napoleon, wiedziony bardziej ciekawością, niuż apetytem, spróbował potrawy, po czym ze zdziwieniem odkrył, iż mięso nie posiadało typowego dla kury smaku czy zapachu, a którego tak nienawidził. Od tej pory Lagoupier uzyskał prawo do przygotowywania kurzego męsa, i za każdym razem przygotowywał je tak, aby jego smak był inny.

Ten przykład pomoże Wam zrozumieć, jak bardzo ważne są niewielkie niuansy w przygotowaniu potraw

Kolejnym ważnym elementem, jest właściwie dobrany kuchenny inwentarz, który powinien być wygodny i praktyczny

Przed przystąpienien do gotowania, ważne jest również nastawienie duchowe, a to możemy wesprzeć stosowną duajką:

Аllahuma barak liaha fima razaktana, ja kina azaba n-nar, bissmilah

Allah, pobłogosław nas w tym, czym nas obdarzyłeś, i chroń nas od ognia piekielnego, w imię Twoje.

Po zakończeniu pracy w kuchni, warto wspomnieć kolejną duajkę:

Al-hamdu lilahi szig jazin atamana ja anasza ja dżagaliana muslimin

Chwała Allahu, który nas nakarmił, napoił i stworzył muzułmanami.

 
Start > kuchnia