Krąg Jedności w Kruszynianach

W obliczu tak wielu serdecznych głosów otuchy i realnego wsparcia ofreowanego nam tak przez prywatne osoby, jak i organizacje społeczne, wśród których znalazły się również, ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu, i te skrajnie prawicowe.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do:

Marka Stachurskiego

z firmy IZOCHEM

oraz

Jarosława Czarneckiego


z Przedsiębiorstwa Budowlanego JARBUD.To było wzruszajace spotkanie. W gorące południe lipcowej soboty ok. 300 osób przyjechało do Kruszynian, by okazać solidarność ze społecznością muzułmańską - po pomalowaniu tatarskiego meczetu i grobów na mizarze. Było spontanicznie - i bardzo ciepło, nie tylko z powodu upału. Cieszyliśmy się, że jest nas tylu, że możemy opasać meczet kręgiem z naszych rąk, a wystarczyłoby może nawet na dwa kręgi... Byli duchowni wyznań: muzułańskiego, katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, byli przedstawiciele diaspory żydowskiej. Byli białostoczanie, mieszkańcy Sokółki, Krynek, Kruszynian, Warszawy. 
- Naprawdę nie jesteśmy sami - cieszył się Bronisław Talkowski, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kryszynianach. Naprawdę. Bo jesteśmy razem. Dzięki, że byliście! :)


foto / tekst: Normalny Białystok

 
foto : Emilia Temizkan i Iza Em
foto : Wojciech Oksztol / Wrota Podlasia

 


 

Wojewoda podlaski Maciej Żywno wraz z przedstawicielami Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach podziękowali firmom, które oczyściły meczet i mizar w Kruszyninach . 

Przedsiębiorcy zdecydowali, że nie wezmą za to zapłaty.

Wojewoda podziękował Markowi Stachurskiemu z firmy Izochem oraz Jarosławowi Czarneckiemu z Przedsiębiorstwa Budowlanego JARBUD. Obaj panowie odebrali grawertony z wyrazami wdzięczności.
Marek Stachurski dodał że  cieszy się, że całą akcję udało się tak szybko i sprawnie przeprowadzić, za co podziękowania należą również Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, który błyskawicznie zorganizował profesjonalne ekipy.

Z Kruszynian przyjechał przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Pan Bronisław Talkowski  oraz Dżenneta i Mirosław Bogdanowicz.

- Jestem wzruszony, że tak wiele osób pomagało i pomaga nam w tym trudnym czasie. Dociera do nas tyle głosów wsparcia, przyjaźni i to jest naprawdę wspaniałe – mówił Bronisław Talkowski.

Wojewoda wspólnie z gośćmi z Kruszynian zaprosili, za pośrednictwem mediów, mieszkańców naszego regionu w sobotę 5 lipca, o godz. 12.00 do Kruszynian. 
- Nasz  region zawsze był i jest dumny ze swojej wielokulturowości.  Chcemy to bardzo wyraźnie powiedzieć i pokazać. Dlatego zapraszam w sobotę do Kruszynian. Będzie wspólna, ekumeniczna modlitwa. Stworzymy też krąg jedności wokół meczetu. Utworzymy go z naszych rąk i naszych serc, z naszych dobrych emocji. W sposób symboliczny otoczymy ten meczet opieką. Bądźmy razem – mówił wojewoda Maciej Żywno.

(...)


foto / tekst: Wojciech Oksztol / Wrota Podlasia 

Sam akt zbeszczeszczenia naszego meczetu i mizaru traktujemy jako bezmyślną prowokację.


foto: Kasia Gembicka i Dżemila Talkowska

 
Start > Aktualności > Krąg Jedności w Kruszynianach