Tatarzy otrzymali pieniądze na naukę języka etnicznego

Tatarzy otrzymali pieniądze na naukę języka etnicznego

pcg, pap
05.01.2012 , aktualizacja: 05.01.2012 10:43
A A A Drukuj
TatarzyFot. Jędrzej Wojnar / Agencja GazetaTatarzy
Związek Tatarów Polskich będzie uczył Tatarów ich etnicznego języka. Właśnie otrzymał państwową i samorządową dotację, w sumie 25,5 tys. zł, m.in. na przetłumaczenie podręcznika do nauki oraz pierwsze lekcje tatarskiego. Zajęcia mają ruszyć w czerwcu.Dofinansowanie projektu edukacyjnego w wysokości 18 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, natomiast dotacja 7,5 tys. zł - z konkursu na działalność kulturalną, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

- Dzięki tym pieniądzom będzie można ruszyć z nauką języka tatarskiego. Według niego, pierwsze lekcje mogłyby odbyć się w czerwcu- powiedział Jan Adamowicz, prezes Związku Tatarów Polskich.

Adamowicz widzi potrzebę nauki etnicznego języka zarówno wśród młodszych jak i dorosłych osób pochodzenia tatarskiego. Według niego, w pierwszych lekcjach będzie mogło wziąć udział 50 Tatarów. 

Adamowicz powiedział, że najważniejsze obecnie jest przetłumaczenie, z języka rosyjskiego, elementarza do nauki tatarskiego. Dzięki temu będzie możliwa nauka podstaw języka, którego, jak dodał Adamowicz, polscy Tatarzy często w ogóle nie znają. 

Pieniądze przeznaczone zostaną też m.in. na przygotowanie pomocy dydaktycznych (w tym np. specjalne filmy), opłacenie nauczyciela języka tatarskiego czy opłatę za wynajęcie sali. 

Lekcje tatarskiego mają odbywać się w Białymstoku, raz w tygodniu. Adamowicz powiedział, że najważniejsze jest, aby Tatarzy poznali litery, ich brzmienie, żeby później mogli uczyć się pierwszych słów jak "dzień dobry" czy "dziękuję".

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397.

Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już jednak w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu. 

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.Więcej... http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,10916783,Tatarzy_otrzymali_pieniadze_na_nauke_jezyka_etnicznego.html#ixzz1qu5WjPxB

 
Start > artykuły i listy zebrane > Tatarzy otrzymali pieniądze na naukę języka etnicznego