Halina Szahidewicz Człowiekiem Dialogu 2010

Halina Szahidewicz Człowiekiem Dialogu 2010

Aga, pap
27.01.2011 , aktualizacja: 27.01.2011 19:50
A A A Drukuj
Halina Szahidewicz, od wielu lat przewodnicząca gminy muzułmańskiej w Białymstoku, została wyróżniona tytułem Człowieka Dialogu 2010.
Halina Szahidewicz
Fot. Jacek Łagowski / AG
Halina Szahidewicz
Przyznaje go Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, działająca m.in. na rzecz wzajemnego poznania historii i tradycji obu religii.

Tytuł Szahidewicz otrzymała w uznaniu jej wielkich zasług dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Polsce. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w czasie obchodów w Warszawie XI Dnia Islamu w Kościele katolickim.

Halina Szahidewicz od 24 lat jest przewodniczącą największej w kraju gminy muzułmańskiej w Białymstoku, należącej do najstarszej organizacji polskich wyznawców islamu - Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Czasowo kierowała też w przeszłości gminą muzułmańską w Kruszynianach. Zajmuje się nie tylko administrowaniem gminą, ale i kultywowaniem tatarskich tradycji i zwyczajów. Założyła i prowadzi zespół artystyczny młodzieży tatarskiej "Buńczuk", którego członkowie prezentują tradycyjne tańce tatarskie, recytują poezję i śpiewają stare pieśni.
Jak podkreśliła Rada, Halina Szahidewicz, obecnie emerytowana nauczycielka, od wielu lat zaangażowana jest także w dialog międzyreligijny, jest współzałożycielką Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, przez wiele lat pracowała w zarządzie organizacji.

W swojej gminie współpracuje z lokalnymi parafiami katolickimi, organizuje międzyreligijne spotkania i zaprasza chrześcijan na organizowane cyklicznie modlitwy o pokój.Więcej... http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35233,9016441,Halina_Szahidewicz_Czlowiekiem_Dialogu_2010.html#ixzz1qu0Kjd4d

 
Start > artykuły i listy zebrane > Halina Szahidewicz Człowiekiem Dialogu 2010