Ćwierć wieku pracy na rzecz islamu

 

Ćwierć wieku pracy na rzecz islamu

jok, PAP
02.04.2012 , aktualizacja: 02.04.2012 16:16
A A A Drukuj
Zmiany w zarządzie Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku, największej w kraju. Wyznawcy islamu za 25-letnią pracę podziękowali przewodniczącej Halinie Szahidewicz.
Halina Szahidewicz
Fot. Jacek Łagowski / AG
Halina Szahidewicz
Członkowie gminy jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi i złożyli serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę, zwłaszcza przewodniczącej. Dziękowali jej za szczególne zasługi we współpracy z młodzieżą, m.in. stworzenie od podstaw, opiekę oraz prowadzenie od 2000 roku Zespołu Tatarskiego "Buńczuk"", którego członkowie prezentują tradycyjne tańce tatarskie, recytują poezję i śpiewają stare pieśni.

Halina Szahidewicz została wyróżniona tytułem Człowieka Dialogu 2010. Przyznaje go Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, działająca m.in. na rzecz wzajemnego poznania historii i tradycji obu religii. Tytuł otrzymała w uznaniu jej wielkich zasług dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Polsce. Szahidewicz ćwierć wieku sprawowała funkcję przewodniczącej gminy muzułmańskiej w Białymstoku, należącej do najstarszej organizacji polskich wyznawców islamu - Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Czasowo kierowała też w przeszłości gminą muzułmańską w Kruszynianach. Zajmowała się nie tylko administrowaniem gminą, ale i kultywowaniem tatarskich tradycji i zwyczajów. Emerytowana nauczycielka od wielu lat zaangażowana jest także w dialog międzyreligijny, jest współzałożycielką Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Współpracuje z lokalnymi parafiami katolickimi, organizuje międzyreligijne spotkania i zaprasza chrześcijan na organizowane cyklicznie modlitwy o pokój.

Jednocześnie na spotkaniu zostały wybrane nowe władze Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku. Na czele zarządu stanęła Kamila Półtorzycka, jej zastępcą został Tomasz Aleksandrowicz. W skład zarządu wchodzą także imamowie: mufti Tomasz Miśkiwicz i imam Stefan Jasiński.Więcej... http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,11468617,Cwierc_wieku_pracy_na_rzecz_islamu.html#ixzz1qtvivckL

 
Start > artykuły i listy zebrane > Ćwierć wieku pracy na rzecz islamu