Pierwsze słowa po tatarsku. Lekcje języka etnicznego

Pierwsze słowa po tatarsku. Lekcje języka etnicznego

jok
23.03.2012 , aktualizacja: 23.03.2012 17:32
A A A Drukuj
Po ponad 400 latach "milczenia" mamy szansę rozmawiać w języku naszych przodków - cieszą się polscy Tatarzy. W niedzielę w Białymstoku odbędzie się inauguracyjna lekcja języka tatarskiego, otwarta dla wszystkich.
Święto Ofiarowania Kurban Bajram
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Święto Ofiarowania Kurban Bajram
Koran ze zbiorów Muzeum Podlaskiego
Fot. Rafał Siderski / AG
Koran ze zbiorów Muzeum Podlaskiego
Do podjęcia nauki zaprasza Rada Centralna Związku Tatarów Rzeczypospolitej. Zbiórka - w niedzielę (25 marca), o godz. 12, w budynku Szkoły Podstawowej nr 28 przy ul. Warmińskiej 55 w Białymstoku. Nie będzie to okazja do poznania zbyt wielu zwrotów, a raczej spotkanie inauguracyjno-organizacyjne.

- Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką - zaprasza Jan Adamowicz, prezes Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. - Na razie ruszamy z lekcją próbną, chcemy na niej zobaczyć ilu jest chętnych i czy oprócz zapału faktycznie jest chęć konsekwentnej nauki.

Dodaje, że lekcje będą odbywały się co tydzień, w niedziele. Dzięki pieniądzom rządowym. Projekt edukacyjny jest bowiem realizowany dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Państwowa dotacja na zorganizowanie zajęć nauki języka etnicznego to nieco ponad 18 tys. zł. Ma wystarczyć m.in. na: przetłumaczenie z języka rosyjskiego elementarza do nauki tatarskiego, pomoce dydaktyczne (w tym np. specjalne filmy), opłacenie nauczyciela czy wynajęcie sali.

Język tatarski funkcjonuje w trzech głównych dialektach i około 60 regionalnych odmianach. Przodkowie polskich Tatarów przyjęli język polski za narodowy, by w ten sposób ułatwić komunikację. Co naturalne, znajomość tatarskiego z biegiem lat zanikła całkowicie. Nauka zacznie się więc od podstaw. Tatarzy poznają litery, ich brzmienie, by później uczyć się pierwszych słów jak "dzień dobry" czy "dziękuję". 

Szacuje się, że w kraju żyje blisko 5 tysięcy Tatarów. Jednak w Narodowym Spisie Powszechnym w 2002 roku narodowość tatarską podało niewiele, bo dokładnie 495 osób. Do ostatniego spisu, z 2011 roku, gorąco zachęcał Związek Tatarów RP, a teraz czeka niecierpliwie na publikację wyników. Jednak nastroje są coraz gorsze. Tatarzy w ogóle nie zostali ujęci w ogłoszonych w tym tygodniu wynikach, dotyczących większych grup narodowych i etnicznych. Muszą czekać do czerwca. Po publikacji cząstkowych statystyk i po różnych metodologiach przeprowadzania spisu przewidują, że nie będzie on miarodajny. Więcej... http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,11409439,Pierwsze_slowa_po_tatarsku__Lekcje_jezyka_etnicznego.html#ixzz1qqfGUS4d

 
Start > artykuły i listy zebrane > Pierwsze słowa po tatarsku. Lekcje języka etnicznego